Wprowadzenie
VaR (value at risk) jest statystyczną miarą ryzyka, która szacuje maksymalną stratę na portfelu, jaka może wystąpić przy założonym poziomie ufności. VAR zawsze określa prawdopodobieństwo, zgodnie z którym straty (dotkliwość ryzyka) przy zadanym prawdopodobieństwie (przedział ufności) nie będą większe od wyliczone kwoty.
Inaczej mówiąc VaR (wartość narażona na ryzyko, wartość zagrożona) to maksymalna kwota, jaką można stracić w wyniku inwestycji w portfel w określonym horyzoncie czasowym i przy założonym poziomie ufności.
VaR zazwyczaj wylicza się na okres jednego dnia (okres przetrzymania) dla 95% lub 99% -owego progu ufności. Oznacza to że jest średnio np. 99% szansy, że strata będzie nie wyższa niż wyliczony VaR.
VaR definiuje się jako stratę, która z pewnym prawdopodobieństwem w określonym czasie nie zostanie przekroczona.
Podstawowymi parametrami dla kalkulacji VaR są:
- współczynnik ufności, przedział ufności – jest to stopień prawdopodobieństwa, dla którego określa się możliwość nieprzekroczenia założonej straty w określonym czasie, czyli VaR może także być odczytany z rozkładu ryzyka (krzywa ryzyka)
- okres przetrzymania – określa ilość dni potrzebnych do zamknięcia wszystkich pozycji rynkowych, uzależniony jest on od płynności rynku i wielkości pozycji na nim.
- metodę parametryczną,
- metodę Monte Carlo,
- symulację historyczną.
Metoda parametryczna
W przypadku analizy ryzyka prowadzonej dla stóp zwrotu, wzór na VaR jest następujący:
gdzie:
P – wartość pozycji
V – zmienność
k – odwrotność standardowego skumulowanego rozkładu normalnego (dla poziomu ufności 95% wynosi 1,65)
Aby zwiększyć zakres dni np. i policzyć VaR 10-dniowy mnożymy VaR jednodniowy przez pierwiastek kwadratowy z ilości dni.
P – wartość pozycji
V – zmienność
k – odwrotność standardowego skumulowanego rozkładu normalnego (dla poziomu ufności 95% wynosi 1,65)
Aby zwiększyć zakres dni np. i policzyć VaR 10-dniowy mnożymy VaR jednodniowy przez pierwiastek kwadratowy z ilości dni.
Jesteś zainteresowany, możesz pobrać darmową wersję pliku i zobaczyć poglądowo schemat obliczeń i prezentacji danych. >>
Posty powiązane:
"Pomiar ryzyka - miary ogólne" - Blog o ryzyku
"Zmienność" - Blog I like Excel
Opracowanie własne na podstawie:
- D. Michalski: Ryzyko finansowe w systemie sterowania wynikami ekonomicznymi przedsiębiorstwa elektroenergetycznego, Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej, Bielsko-Białą 2012
- P. Best: Wartość narażona na ryzyko. Obliczanie i wdrażanie modelu VaR , Dom Wydawniczy ABC, Kraków 2000
ten post wymiata :) bardzo pomógł nam w przygotowaniu projektu na studia. Świetny blog !
OdpowiedzUsuńKiedy można się spodziewać kolejnych części? :)
OdpowiedzUsuń