czwartek, 24 stycznia 2013

Zmienność (współczynniki zmienności) - teoria

Kilka słów wprowadzenia:

Istnieje szereg miar statystycznych, służących do opisu zbiorowości statystycznej. Zwykle klasyfikuje się je z punktu widzenia dwóch następujących kryteriów:

Pierwszy – podział miar ze względu na zakres danych niezbędnych do ich wyznaczenia:
  • miary klasyczne, do wyliczenia których niezbędne są wszystkie jednostki objęte badaniem statystycznym,
  • miary pozycyjne, dla wyznaczenia których potrzebne są tylko wybrane obserwacje ze względu na zajmowaną pozycję w uporządkowanym zbiorze danych.


Drugi podział pozwala na klasyfikację miar ze względu na rodzaj informacji, jakie one wnoszą o empirycznym rozkładzie cechy statystycznej. I tak wyróżnia się tu:
  • Miary położenia (średnie, przeciętne) – służą do określenia wartości cechy, wokół której skupiają się wszystkie pozostałe wartości tej cechy.
  • Miary dyspersji (zmienności, rozproszenia) – badają stopień zróżnicowania wartości cechy, w tym wokół miar średnich.
  • Miary asymetrii (skośności) – służą do badania kierunku i siły ewentualnej asymetrii rozkładu zbiorowości ze względu na daną cechę statystyczną.
  • Miary koncentracji – pozwalają określić stopień koncentracji wokół wartości średniej, jak również ustalić stopień koncentracji jednostek statystycznych ze względu na wartości badanej cechy (np. koncentracja wysokości wynagrodzeń, obrotów ze sprzedaży itp.).
Poniżej przedstawiono typologię miar statystycznych według obu przedstawionych klasyfikacji:

Żródło: P. Tatarzycki: "Statystyka po ludzku", Wydawnictwo Złote Myśli, 2008r.


Miary rozproszenia można podzielić na klasyczne i pozycyjne. Ponadto możliwy jest podział tych miar na bezwzględne (absolutne) i względne (relatywne, stosunkowe):

 Żródło: P. Tatarzycki: "Statystyka po ludzku", Wydawnictwo Złote Myśli, 2008r.


W kolejnych postach zostaną omówione wybrane miary miary zmienności oraz przedstawione przykłady zastosowania w arkuszu kalkulacyjnym Excel.

Powiązane posty:


Opracowanie własne na podstawie: P. Tatarzycki: "Statystyka po ludzku", Wydawnictwo Złote Myśli, 2008r.


Brak komentarzy:

Popularne posty